Zarezerwuj hotel

Rabaty i Promocje Zrób Prezent


wirtualny spacer galeria


Kontakt i dojazd

mapa

Historia zamku

Położenie

Perła Śląska, jeden z największych zamków w Polsce. Zamek Książ znajduje się na obrzeżach Wałbrzycha, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 300 hektarów. Wiosną otoczenie zamku rozkwita tysiącami kwiatów azalii i rododendronów, zimą zaś można tu spotkać stada dziko żyjących muflonów, które zostały sprowadzone w XIX w. przez właściciela Zamku aż z Korsyki.

Jest to jeden z największych zamków w Europie, trzeci w Polsce i największy na Dolnym Śląsku. Zamek Książ jest obiektem ze wszech miar imponującym i równie ciekawym.

Wzniesiony został na urokliwych terenach Książańskiego Parku Narodowego i stanowi ważny element sławnego Szlaku Zamków Piastowskich. Wielkością ustępuje Zamek Książ jedynie Malborkowi i Wawelowi, a jego historia jest długa, bogata i pełna mrocznych tajemnic, które do dziś nie zostały rozwiązane. Krążą pogłoski, że w jego - wykutych przez hitlerowców - podziemiach ukryta jest legendarna Bursztynowa Komnata i skarby Wrocławia, a zamurowane korytarze kryją tajemną broń z czasów III Rzeszy.

Dziś zespół pałacowy stanowi obowiązkowe miejsce zwiedzania dla licznych polskich i zagranicznych turystów, którzy podziwiają zarówno sam majestatyczny Zamek, jak również kompleks tarasowych ogrodów pałacowych, pełnych rzadkich gatunków roślin i niezwykły krajobraz okolic. Na terenie zespołu pałacowego działają hotele w tym Hotel Przy Oślej Bramie***, restauracja BRAMA oraz kawiarnia Inspiracja. sam Zamek Książ jest miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy i wystawy.

Historia i ciekawostki

Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd, a największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów, władająca zamkiem przez ponad 400 lat. Do ich bajecznej fortuny zaliczała się większość kopalń na Górnym Śląsku, Promnice, Kłonice, Grodziec, Roztoka a nawet uzdrowisko w Szczawnie – Zdroju. Pierwsze historyczne zapisy na temat zamku pochodzą z roku 1288, gdy był twierdzą warowną wybudowana przez Piastów Śląskich. Na przełomie XIX i XX w. w zamku mieszkała jedna z najpiękniejszych kobiet ówczesnej Europy, angielska księżna Maria Teresa Luiza Oliwia Cornwallis West, a dla przyjaciół Daisy – Stokrotka, która w tali miała zaledwie 55 cm. Jednak największa sensacją są ponure dzieje zamku w czasie II wojny światowej, kiedy zamek zostaje odebrany Hochbergom przez nazistów za długi a tak naprawdę za zdradę ojczyzny. Syn księżnej Daisy – Aleksander służył w Armii Polskiej, a drugi w Armii Brytyjskiej. Zamek w 1942 r jest przebudowany na faszystowską twierdzę w której miał mieszkać Adolf Hitler. Rozpoczęto wywózkę dóbr zamkowych, a pod zamkiem, w skale na której stoi rozpoczęto drążenie tuneli, które według niektórych teorii miały połączyć zamek z podziemnymi halami w Górach Sowich, objęte programem „Riese” – budowano tutaj Olbrzyma, jedno z największych przedsięwzięć II Wojny Światowej. Cel przedsięwzięcia nie jest dobrze znany, być może miała tu być kwatera Hitlera połączona z podziemnymi fabrykami. Wszystkie tunele były drążone siłami więźniów z obozu koncentracyjnego Gross – Rosen

Po wojnie zamek doszczętnie zdewastowały i rozkradły wojska radzieckie. Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1956 roku i trwały one ponad 30 lat Zwiedzając teren zamkowy nie sposób się nudzić. Turyści mają możliwość zwiedzania imponujących komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski. Jednak największą atrakcją dla turystów jest trasa II Wojny Światowej, obejmująca część podziemi wydrążonych w skale pod zamkiem.

Wokół zamku znajdują się piękne tarasy wykute w skale na trzech poziomach, utrzymywane w stylu ogrodów francuskich. W budynku bramnym, otwierającym drogę przez dziedziniec honorowy do Zamku Książ znajduje się restauracja Brama, za czasów panowania rodziny Hochbergów pełniła funkcję prywatnej biblioteki rodziny. Była drugą największą z prywatnych bibliotek na Śląsku, w której znajdowało się ok. 60 000 książek, map, nut, rękopisów. Po zajęciu zamku przez wojska Arami Czerwonej zbiory te zostały przez nich wywiezione. Obecnie w pomieszczeniach byłej biblioteki Hochbergów znajduje się Restauracja Brama, która zajmuje się organizacją imprez w szczególności wesel, konferencji, bankietów, imprez integracyjnych w tym kompleksowa obsługa turystyczną wycieczek przez licencjonowanych pilotów i przewodników w trzech językach, w tym:
  • zwiedzanie zamku, stadniny i palmiarni
  • wyjazdy do kompleksu Riese w Górach Sowich ( Włodarz, Sztolnia Walimska, Osówka)
  • piesze wyprawy nad kompleksami pomiędzy betonowymi bunkrami i schronami
  • zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy, wpisanego na światową listę zabytków UNESCO
Jedną z największych tajemnic z historii związanych z okresem II Wojny Światowej, są podziemne tunele wydrążone pod dziedzińcem i pod zamkiem, których przeznaczenie do dnia dzisiejszego nie jest znane, a od początku swojej budowy objęte są wielką tajemnicą. Kolejna zagadką jest słynna bursztynowa komnata. Jedna z Sal Zamkowych ma takie same wymiary jak sala w Petersburgu i Królewcu w której była zamontowana bursztynowa komnata, która zaginęła w czasie wojny a trop prowadzi na Śląsk do Zamku Książ.

Pod koniec wojny z oblężonego Wrocławia wyjechał „złoty pociąg” z dobrami zagrabionymi na terenie całej Europy, który zaginął i zniknął na odcinku Świebodzice – Wałbrzych a podobno wjechał do tuneli pod Zamkiem Książ.
Wśród wielu teorii podziemnego kompleksu Riese najczęściej powtarzają się:
  • powstanie bunkrów atomowych
  • fabryki broni Hitlera w tym pocisków V1 rakiet V2
  • broni biologicznej
  • schowków i skrytek nazistowskich
  • podziemne miasto z przeznaczeniem na sztaby dowódcze w których mogłoby się schronić jednocześnie ponad 20 000 osób

Księżna Daisy

Właściwie Maria Teresa Oliwia West zwana „Stokrotką”. Urodziła się w 1873 r w niezamożnej rodzinie szczycącej się jednak znakomitym pochodzeniem. Z jej przodków wywodziły się królowe angielskie, natomiast bart Daisy był ojczymem Winstona Churchilla. Maria Teresa była kobieta niezwykłej urody i pełną wdzięku. Starszego o jedenaście lat Henricha von Hochberga poznała na jednym z balów w Londynie. Z zaimponował jej wszystkim,, głównie pieniędzmi. Po ceremonii ślubnej młodzi szczęśliwi wyjechali w podróż dookoła świata z której Daisy przywiozła sznur pereł o długości 6 m, kosztujący życie jednego z poławiaczy. Początkowo pożycie małżeńskie układało im się bez zarzutów. Henrich spełniał wszystkie zachcianki żony i trzech synów jednak Daisy nie potrafiła przyzwyczaić się do surowej etykiety pruskiego dworu. Twierdziła z goryczą że w Niemczech nawet kwiaty muszą rosnąć i kwitnąć według ustalonych reguł. Nie znosiła licznej służby, która nie odstępowała jej na krok oraz zakazów. W 1922 księżna Daisy rozwodzi się z Janem Henrykiem Hochbergiem, wyjeżdża do willi we Francji.
Hans pozostał w zamku a miejsce księżnej zajmuje piękna i młodziutka Klotylda de Silva y Gonzales de Candamo. Ich związek trwał krótko, ponieważ doszło do płomiennego romansu pomiędzy Klotyldą a pasierbem Bolkiem, najmłodszym synem Daisy. Z tego związku na świat przyszedł Bolko VI – ostatni żyjący potomek rodu Hochbergów mieszkający w Monachium.

Daisy powróciła do zamku w 1934 r z powodów finansowych Po zajęciu zamku przez hitlerowców w 1941 roku została wywieziona się do willi parkowej w Wałbrzychu, gdzie przykuta do wózka siedziała ostatnie dwa lata. Zmarła 23 czerwca 1943 dzień po swoich 70 –ych urodzinach. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na terenie Książa wraz ze sznurem pereł długości 6 m, lecz tuż przed zakończeniem wojny, z obawy przed profanacją jej grobu trzech służących wyniosło trumnę z kaplicy i pochowało w nieznanym miejscu gdzieś na terenie zamkowego parku.
Od tamtego czasu duch Księżnej Daisy błąka się po salach zamkowych. Widywana jest na wyższych kondygnacjach w postaci Białej Damy. Czeka na tego kto znajdzie jej grób i pozwoli jej zaznać spokoju duszy.


Od tamtego czasu duch Księżnej Daisy błąka się po salach zamkowych. Widywana jest na wyższych kondygnacjach w postaci Białej Damy. Czeka na tego kto znajdzie jej grób i pozwoli jej zaznać spokoju duszy.

Książański Park Krajobrazowy

Leżący na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych Książański Park Krajobrazowy został utworzony w 1981 roku. Malowniczy, górski charakter zawdzięcza Książański Park Krajobrazowy stromym odsłonięciom skalnym, dochodzącym do 80 metrów wysokości, licznym potokom, tworzącym groźne i urzekające swą urodą przełomy oraz rzadkim okazom roślinności. Szczególną atrakcję stanowi „Jeziorko Diasy” - objęty ochroną rezerwatową obszar zalanego i nieczynnego od 100 lat kamieniołomu wraz z otaczającym go starodrzewem. Książański Park Krajobrazowy obejmuje głównie lasy, stanowiące pozostałość dawnej puszczy bukowo - jaworowej i zbiorowiska łąkowe. Znajduje się tu olbrzymia rozmaitość różnych gatunków drzew, mchów i porostów. Spośród 44 chronionych gatunków roślin największą popularnością cieszy się 400 letni cis „Bolko”, o obwodzie pnia 280 cm. Książański Park Krajobrazowy stanowi także azyl dla wielu gatunków fauny. Występuje w nim dużo gatunków mięczaków, pajęczaków i owadów. Można spotkać chronioną traszkę grzebieniastą i salamandrę ognistą, żyją tu również rzadkie gatunki ptaków. Książański Park Krajobrazowy - poza walorami widokowymi - stanowi więc nieprzebraną skarbnicę wiedzy dla botaników i zoologów.

Zamek Stary Książ

Zamek Stary Książ to wzniesiona w 1779 roku malownicza budowla w stylu eklektycznym, powstała po przebudowie istniejącego w tym miejscu średniowiecznego zamku piastowskiego z końca XIII wieku. Podczas prac powstały między innymi stylizowane na gotyk romantyczne ruiny zamku Stary Książ. Nowy zamek otoczono fosą i murem obronnym, a wejście do niego prowadziło przez bramę z dwoma wieżyczkami. Przebudowa ta zatarła ślady dawnego zamku pierwotnego i przez wiele lat, aż do końca XX wieku, obiekt uważano za sztuczne ruiny. Brak danych na temat powstania istniejącego systemu umocnień zewnętrznych w postaci wałów otaczających zamek właściwy i podzamcza, wskazuje na to, że istniał tu nieznany średniowieczny zamek książęcy.
W roku 1794-1797 właściciel zamku Książ Jan Henryk VI von Hochberg zlecił architektowi Christianowi Tischbeinowi urządzenie otoczenia zamku nad potokiem Pełcznicy i przebudowanie istniejących resztek ruin dawnego zamku na romantyczne ruiny dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga.

Celem budowy była inscenizacja średniowiecznego otoczenia wokół Zamku Książ. Po wojnie Zamek podpalony spłonął latem 1945 roku. Nie był on jednak w tak złym stanie jak obecnie. Do dziś zachował się sztuczna ruina z końca XVIII w. z pozostałością głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały tylko fragmenty. Zachowały się również dwa renesansowe portale i część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży.

Kto odwiedził Zamek Książ

1748 – Fryderyk II, król Prus
1784 – Książę Stanisław Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta
1800 - John Quinicy Adams Prezydent Stanów Zjednoczonych
1800 – Fryderyk Wilhelm III król Prus
1802 – Maria Łączycka – Walewska
1816 – księżna Izabela Czartoryska
1820, 1830 - Książe Antoni Radziwiłł, Namiestnik księstwa Poznańskiego
1868, 1875 – Wilhelm I, król Prus, Cesarz Niemiec,
1833 – Król August III Saksoński,
1838 – Mikołaj I , Car Rosji
1838 – Zygmunt Krasiński
1838 – Hipolit Cegielski – przedsiębiorca z Poznania,
1844, 1851 – Bogusz Zygmunt Stęczyński, poeta, rysownik,
1844 – Anna nakwaska wojewodzina warszawska
1846 – Edward Dembowski, przywódca Powstania1848
1855 – Henryk Wieniawski , kompozytor
1862, 1880 – Gerard Hauptman, Laureat Nagrody Nobla, pisarz
1890, 1905 – Jan Mikulicz lekarz chirurg z Pełcznicy
1905, 1913 – Winston Churchill, Premier Wielkiej Brytanii
1905 – Zofia , Królowa Grecji
1905 – Maria, Królowa Rumunii
1910, 1913 – Wilhelm II, Cesarz Niemiec
1913 – Konstanty I, Król Grecji
1992 – Książę Edward Hrabia Wessex
1997 – Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP