Artykuł sponsorowany

Jakie objawy mogą wskazywać na kandydozę?

Jakie objawy mogą wskazywać na kandydozę?

Kandydoza to powszechna infekcja grzybicza, która może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż nie jest to choroba zagrażająca życiu, może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, które wpływają na komfort życia. Aby skutecznie walczyć z kandydozą, ważne jest, aby szybko ją zdiagnozować. W tym artykule przedstawiamy najbardziej charakterystyczne objawy kandydozy oraz informacje na temat testu na kandydozę.

Objawy kandydozy u kobiet

Kandydoza pochwy, zwana również drożdżycą pochwy, jest jednym z najczęstszych rodzajów infekcji grzybiczych u kobiet. Objawami tego schorzenia mogą być świąd i pieczenie w okolicach intymnych, białe upławy o konsystencji serka, ból podczas stosunku seksualnego oraz uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu. Warto zwrócić uwagę na te symptomy i w razie potrzeby wykonać test na kandydozę, aby szybko rozpocząć leczenie. Nieleczona infekcja grzybicza może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Objawy kandydozy u mężczyzn

Kandydoza nie jest chorobą wyłącznie kobiecą – może również dotknąć mężczyzn. W przypadku infekcji grzybiczej prącia objawy mogą obejmować zaczerwienienie, świąd, pieczenie, białe naloty na żołędzi oraz nieprzyjemny zapach. Czasami może wystąpić także ból podczas oddawania moczu lub stosunku seksualnego. Podobnie jak u kobiet, ważne jest, aby szybko zdiagnozować problem i przeprowadzić test na kandydozę, aby móc rozpocząć właściwe leczenie.

Kandydoza jamy ustnej i gardła

Kandydoza może również dotyczyć jamy ustnej i gardła, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Objawy tego rodzaju infekcji grzybiczej obejmują białe plamki na języku, wewnętrznych stronach policzków oraz podniebieniu, które mogą krwawić przy próbie usunięcia. Ponadto może wystąpić uczucie pieczenia w jamie ustnej, trudności w przełykaniu oraz nieprzyjemny smak w ustach. Jeśli zauważysz takie objawy u siebie lub swojego dziecka, warto wykonać test na kandydozę i skonsultować się z lekarzem.

Test na kandydozę – jak przebiega diagnostyka

Diagnostyka kandydozy polega głównie na badaniu mikroskopowym próbek pobranych z miejsca infekcji. W przypadku kandydozy pochwy lub prącia lekarz pobiera wymaz z okolic intymnych, natomiast w przypadku kandydozy jamy ustnej – z białych nalotów. Test na kandydozę może być również wykonany na podstawie badania krwi, które pozwala wykryć przeciwciała przeciwko grzybom Candida. Po uzyskaniu wyników testu, lekarz dobiera odpowiednie leczenie, które może obejmować leki przeciwgrzybicze w postaci tabletek, kremów lub żeli.