Artykuł sponsorowany

Najważniejsze kwestie przy zakupie węgla. Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze kwestie przy zakupie węgla. Na co zwracać uwagę?

Węgiel to jeden z najbardziej popularnych surowców energetycznych stosowanych w Polsce. Wykorzystywany jest przede wszystkim do ogrzewania domów, ale także w przemyśle i energetyce. Pomimo rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, węgiel wciąż pozostaje podstawowym paliwem dla wielu gospodarstw domowych. Właściwy wybór węgla ma kluczowe znaczenie dla efektywności ogrzewania oraz komfortu mieszkańców.

Jak wybrać odpowiedni węgiel do ogrzewania domu?

Istnieje wiele rodzajów węgla, które różnią się między sobą pod względem zawartości substancji lotnych, siarki, wilgoci oraz wartości opałowej. Najpopularniejsze są węgiel kamienny, brunatny oraz antracyt. Węgiel kamienny charakteryzuje się wysoką wartością opałową, niską zawartością siarki oraz średnią zawartością substancji lotnych. Węgiel brunatny ma niższą wartość opałową niż kamienny, ale za to wyższą zawartość substancji lotnych i wilgoci. Antracyt to najczystszy rodzaj węgla o najwyższej wartości opałowej i najniższej zawartości substancji lotnych oraz siarki.

Węgiel sprzedawany jest w różnych frakcjach, które określają rozmiar ziaren. Najpopularniejsze frakcje dostępne w składach węgla w Brzeszczach i nie tylko to orzech, groszek, miał oraz ekogroszek. Orzech to węgiel o ziarnach o średnicy 40-80 mm, który dobrze sprawdza się w tradycyjnych piecach. Groszek ma ziarna o średnicy 20-40 mm i jest odpowiedni do pieców z podajnikiem mechanicznym. Miał to drobne ziarna o średnicy poniżej 20 mm, które są stosowane głównie w piecach z rusztem wodnym. Ekogroszek to zaś węgiel o ziarnach o średnicy 5-25 mm, przeznaczony do nowoczesnych kotłów z podajnikiem.

Cena węgla zależy przede wszystkim od jego jakości, rodzaju oraz frakcji. Im wyższa wartość opałowa i niższa zawartość substancji szkodliwych, tym wyższa cena. Warto jednak pamiętać, że wybór tańszego węgla może być krótkowzroczny. Niższej jakości paliwo generuje większe straty ciepła oraz zanieczyszczenie powietrza. Dlatego warto zwrócić uwagę na parametry takie jak wartość opałowa, zawartość substancji lotnych, siarki oraz popiołu.

Wybierając dostawcę węgla, warto zwrócić uwagę na jego renomę oraz doświadczenie na rynku. Sprawdzone firmy oferują węgiel wysokiej jakości, który spełnia normy i wymagania klientów. Ponadto, warto zasięgnąć opinii innych użytkowników oraz porównać oferty różnych dostawców pod względem ceny, jakości oraz warunków dostawy.